Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym
dla Wrocławia-Krzyków Damian Adamczyk
Al. Armii Krajowej 8c/5, 50-541 Wrocław
tel. 71 889 00 98, fax: 71 721 57 57
wroclaw.adamczyk@komornik.pl
ING Bank Śląski S.A.
12 1050 1575 1000 0092 3984 2199
Licytacje ruchomości
- aktualnie brak ofert
Licytacje nieruchomości
- aktualnie brak ofert
Licytacje komornicze
Komornik Sądowy w ramach prowadzonych przez siebie postępowań egzekucyjnych może m.in. zbywać określone składniki majątku dłużnika, które to zostały wcześniej zajęte. Najczęściej mamy do czynienia z nieruchomościami (np. lokal mieszkalny, użytkowy, działka niezabudowana) czy też ruchomościami (np. samochód, telewizor, telefon).
Czym jest licytacja komornicza?
Jest to jedna z czynności egzekucyjnych, jaka ma miejsce w trakcie trwającego postępowania. Jej celem jest sprzedaż składnika majątkowego dłużnika, a w konsekwencji uzyskanie środków, które to pozwolą na całkowite albo częściowe zaspokojenie roszczenia wierzyciela.
Jakie trzeba spełnić wymogi, aby móc wziąć udział w licytacji?
Pierwszym podstawowym wymogiem jest posiadanie pełnej zdolności do czynności prawych (czyli co do zasady ukończenie lat 18). Dodatkowo, w przypadku nieruchomości konieczne jest uiszczenie najdalej w dzień poprzedzający licytację wadium w wysokości 1/10 sumy oszacowania. Wadium uiszcza się na rachunek bankowy komornika prowadzącego postępowanie. Szczegółowe informacje dotyczące m.in. kwoty wadium i terminu jego wpłaty są zamieszczane w obwieszczeniu, które to publikowane jest m.in. na stronach internetowych poszczególnych kancelarii komorniczych, na portalu www.licytacje.komornik.pl a także na tablicy Urzędu Miasta i Sądu Rejonowego właściwego z uwagi na miejsce położenia nieruchomości.
W wypadku, gdy przedmiotem aukcji jest ruchomość, to co do zasady również zachodzi konieczność złożenia wadium w wysokości i terminie jak w wypadku egzekucji z nieruchomości. Od tej reguły jest jeden wyjątek – jeżeli suma oszacowania ruchomości nie przekracza kwoty 5.000,00zł wówczas nie ma obowiązku uiszczania rękojmi.
Jaka jest funkcja rękojmi? Co się dzieje z wpłaconymi pieniędzmi, gdy nie wygram licytacji?
Rękojmia stanowi pewnego rodzaju zabezpieczenie na wypadek, gdyby osoba wygrywająca nie wpłaciła reszty ceny. Podkreślenia wymaga fakt, że po zakończeniu licytacji wadium zwracane jest tym wszystkim uczestnikom, którzy jej nie wygrali. Wadium złożone przez zwycięzcę zaliczane jest na poczet ceny nabycia. W sytuacji, gdy osoba wygrywająca przetarg nie uiści reszty ceny, to po pierwsze uiszczona rękojmia przepada, po drugie zaś zwycięzca jest wyłączony od udziału w kolejnej licytacji. Tą, która miała miejsce traktuje się jako niebyłą.
Gdzie odbywają się licytacje? Jak wygląda jej przebieg?
W wypadku sprzedaży nieruchomości – zawsze w sądzie. Jeżeli chodzi zaś o ruchomości – zazwyczaj jest przeprowadzana w kancelarii komorniczej albo miejscu ich położenia. Komornik po wywołaniu licytacji wskazuje co jest jej przedmiotem, wskazuje również cenę wywołania i sumę rękojmi. Nadto organ egzekucyjny podaje również minimalną wysokość tzw. postąpienia, czyli o jaką kwotę należy zaoferować wyższą cenę. Przetargi nieruchomości odbywają się pod nadzorem sędziego albo referendarza sądowego, ponadto są nagrywane. Nagraniu podlega również licytacja ruchomości. Przetarg kończy się w momencie trzykrotnego obwieszczenia najwyższej zaofiarowanej ceny.
Wygrałem licytację – jaki mam czas na zapłatę reszty ceny?
W sytuacji, kiedy przedmiotem aukcji była nieruchomość – termin ten wynosi dwa tygodnie i biegnie od momentu doręczenia wezwania do zapłaty reszty ceny. Innymi słowy ów termin nie biegnie od dnia licytacji. Wpierw bowiem Sąd jest zobowiązany wydać postanowienie o przybiciu, które to musi się uprawomocnić. Jeżeli chodzi zaś o ruchomości, to w większości przypadków reszta ceny winna być zapłacona natychmiast po zamknięciu aukcji.