Kto ponosi koszty prowadzenia sprawy przez Komornika Sądowego?
9 października 2019
Zasadą jest, że na początkowym etapie ponosi je wierzyciel (o ile nie jest zwolniony z mocy Ustawy albo na podstawie Postanowienia Sądu). Należy jednak podkreślić, że w wypadku wyegzekwowania środków od dłużnika, są one zaliczane w pierwszej kolejności na zwrot tychże wydatków.
Do kosztów zaliczamy przede wszystkim wydatki gotówkowe takie jak np:
- koszty doręczenia korespondencji (6,05zł za każdy list polecony – maksymalna kwota zaliczki na ten cel wynosi 60zł.)
- opłata za przesłanie środków przelewem bankowym (0,50zł za każdy przelew)
- zapytanie do ZUS celem ustalenia płatnika składek na ubezpieczenie (35,73zł.)
- zapytanie do centralnej bazy danych ksiąg wieczystych (20zł.)
Wysokość zaliczki każdorazowo ustalana jest indywidualnie i zależy m.in. od wysokości dochodzonego roszczenia. Jest ona również uwarunkowana treścią złożonego wniosku o wszczęcie egzekucji.
Wierzyciel może również złożyć zlecenie poszukiwania majątku dłużnika. Opłata stała od takiego wniosku wynosi 100zł. Rzeczona kwota również podlega zwrotowi od dłużnika.
Należy również pamiętać, że Komornik w wypadku nie złożenia zaliczki nie podejmie czynności takich wiążących się z uiszczeniem opłaty (np. zapytanie do zus).
Jeżeli okaże się, że egzekucja wypada bezskutecznie, to Komornik w Postanowieniu o umorzeniu określi, jakie koszty poniósł wierzyciel. Pozwoli ta na dochodzenie wskazanej kwoty w kolejnym postępowaniu egzekucyjnym.